PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=104410}

Sebastian

Sebastiane
6,6 474
oceny
6,6 10 1 474
Sebastian
powrót do forum filmu Sebastian

Męczennik  

ocenił(a) film na 7

Derek Jarman o św. Sebastianie, nieoficjalnie, patronie gejów. Tym samym tworzy poetycki obraz, nacechowany erotyzmem i szacunkiem dla wszelkiej inności. Tutaj Sebastian jest postacią prześladowaną za swoje chrześcijaństwo i męczoną za każde najmniejsze przewinienie. Nie można jednak nie dopatrzeć się homofobii w zachowaniu Maximusa, wrażliwości i dziewczęcości w samym Sebastianie, oraz pięknie skadrowanej i nacechowanej pozytywnymi emocjami historii Adriana i Anthonego (nie wiem czy mi się imiona nie pomyliły). To wszystko sprawia że film jest niejako manifestem przeciw nienawiści, a zarazem hymnem na cześć gejów. Dziwnie to wszystko brzmi, czasami wydaje się też banalne. Ale fakt jest faktem iż twórcy bardzo ładnie przedstawili tutaj namiętności pomiędzy bohaterami, wplotlii w to wszystko poezję, ale nie zabrakło też scen kontrowersyjnych (jak choćby ta otwierająca). Duży plus za zakończenie, które nie jest do końca zgodne z historią, ale dzięki temu wydźwięk filmu jest taki a nie inny. Nadmienić też warto fakt, iż wszystkie dialogi są po łacinie. Wart zobaczenia obraz, choć dla wielu może być to ciężki orzech do zgryzienia.

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Podpisuje się pod tym obiema rękoma po seansie filmu, a filmowi daje również co namniej 7/10.

ocenił(a) film na 8
Lucky_luke

Osobiście odebrałam film jako antychrześcijański. Uważam że rzecz dzieje się wsród samych chrześcijan, a motyw słońca obecny jest w wierze chrześcijańskiej jak i pogańskiej. Jednostka sprzeciwiająca się woli większości zostaje zniszczona czyt. ukrzyżowana lub poświęcona. Szacunek dla inności, o którym wspomniałeś pozostanie tylko ideą, pomysłem na film lub ob
raz...

ocenił(a) film na 8
vasq_alpha

homoseksualizm jako metafora dla narcystycznej idei chrześcijaństwa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones